Reklama

Żółkiewka

Matka Światłości

Nawiedzeniem parafii św. Wawrzyńca w Żółkiewce w dn. 29-30 listopada br. zakończył się pierwszy etap peregrynacyjnej wędrówki cudownej ikony Czarnej Madonny po archidiecezji lubelskiej. Od 18 września Ikona nawiedziła 73 wspólnoty parafialne, skupiając wokół siebie - w modlitewnej zadumie - tysiące ludzi. 3 marca 2005 r. w lubelskim kościele Judy Tadeusza rozpocznie się drugi etap wędrówki Jasnogórskiego Obrazu Nawiedzenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kilka tysięcy osób zgromadziło się w centrum Żółkiewki, by powitać w swojej wspólnocie niezwykłego Gościa. Cudowny i niezapomniany wieczór wciąż tkwi w pamięci. Setki zapalonych lampionów, rozświetlających mrok jesiennego wieczoru oraz wspólnotowa modlitwa tworzyły niezwykły klimat ostatnich chwil, poprzedzających historyczny moment dla parafii w Żółkiewce. „Matko Najświętsza, która z miłością słuchasz modlitwy człowieczej, pokornie Ciebie prosimy, przybądź i z nami pozostań. Przyjdź, gdy grzech nas przygniata swoim straszliwym brzemieniem, rozerwij ciężkie kajdany zniewalające sumienia. Prosimy, wesprzyj nas na ścieżce prowadzącej do nieba” - prosili wierni tuż przed przybyciem do ich wspólnoty Królowej Polski.
Spełniły się pragnienia wiernych, przybyła do nich Matka i Królowa. Przyszła do swoich dzieci, by wsłuchać się w głosy płynące z głębi serc. „Jakże długo czekaliśmy na tę chwilę” - podkreślał jeden z księży prowadzących ceremonię powitania. Wiele tygodni przygotowań, by wszystko wyszło jak najpiękniej, właśnie mogło się uzewnętrznić. „Składamy na Twoich dłoniach, Matko, nasz synowski pocałunek, chcemy, by ten znak był symbolem naszego oddania i szacunku dla Ciebie”.
Wspaniała, zabytkowa świątynia w Żółkiewce, wypełniła się po brzegi wiernymi. Nie wszyscy zdołali wejść do środka, na szczęście nie było zbyt zimno i spokojnie można było stać na dworze. Rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył bp Ryszard Karpiński. Nastąpiło oficjalne powitanie w parafialnej wspólnocie niezwykłego Pielgrzyma, rozpoczęła się niezapomniana doba modlitewnego czuwania u stóp Matki. „Witam Cię, Matko, w naszej wspólnocie, powierzam Tobie nas wszystkich. Tak wiele mamy Ci do powiedzenia o naszych radościach i troskach dnia codziennego. Chcemy wsłuchać się w Twój głos, abyśmy mogli uczynić wszystko, co powie nam Twój Syn. Chcemy ten czas nawiedzenia dobrze wykorzystać, przyjmij naszą modlitwę, nasz trud, łzy i radość, niech to wszystko będzie uwielbieniem Boga w Trójcy jedynego” - podkreślał podczas ceremonii powitalnej administrator parafii, ks. Marian Wiech.
Nawiedzenie parafii w Żółkiewce zbiegło się w czasie z początkiem nowego roku liturgicznego, który w sposób szczególny poświęcony jest Eucharystii. Do tego wątku nawiązywał w homilii bp Karpiński. „Nowy rok w Kościele, w szczególny sposób poświęcony Eucharystii, ma nam przypominać, że Chrystus obecny na ołtarzu i w tabernakulum jest Światłością Świata” - podkreślał Ksiądz Biskup. „Na progu nowego roku, tak szczególnego, chciejmy zapytać się samych siebie, czy rzeczywiście Chrystus jest naszym światłem? Czy chodzimy po drogach przez Niego oświetlonych?” - pytał bp Karpiński. „Jak trudno jest człowiekowi, który błądzi, który odszedł od Chrystusa, gardząc Jego światłem, żyć we współczesnym świecie” - podkreślał Ksiądz Biskup. Spotkanie z Matką Bożą stało się kolejną okazją do refleksji czy światło, otrzymane na chrzcie świętym dalej płonie, czy też zostało przygaszone przez grzechy...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szpital w Lublinie wydał oświadczenie ws. dziecka, które przeżyło aborcję. "Zostało ochrzczone"

2026-06-01 16:23

[ TEMATY ]

aborcja

oświadczenie

szpital w Lublinie

dziecko nienarodzone

Vatican Media

Szpital wojewódzki w Lublinie wydał oświadczenie w sprawie urodzenia żywego dziecka po aborcji. Jak się okazuje, decyzją matki dziecko zostało ochrzczone. Jego życia jednak nie udało się uratować.

W odpowiedzi na pytania w ramach dostępu do informacji publicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie potwierdziła, że w okresie od 1 stycznia do końca 2025 roku jedno dziecko przeżyło swoją aborcję, o czym pisaliśmy w czwartek.
CZYTAJ DALEJ

Papież: edukacja katolicka ma zaszczepiać umiłowanie Prawdy, którą jest Chrystus

2026-06-03 14:03

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

edukacja katolicka

umiłowanie Prawdy

Karol Porwich/Niedziela

Edukacja katolicka ma pomagać młodym „szukać i miłować prawdę”, rozpoznawać godność każdej osoby i odkrywać w Chrystusie jednoczącą wizję życia - wskazał Leon XIV w przesłaniu do Stowarzyszenia Katolickich Kolegiów i Uniwersytetów z USA (ACCU). Papież mówił o fragmentaryzacji wiedzy, wyzwaniach sztucznej inteligencji i potrzebie hojnego inwestowania w formację nowych pokoleń.

Ojciec Święty skierował swe słowa do uczestników tegorocznego seminarium w Rzymie, organizowanego przez ACCU. Zwracając się do szefów i rektorów katolickich instytucji akademickich ze Stanów Zjednoczonych, wyraził nadzieję, że pobyt w sercu Kościoła umocni ich wiarę i odnowi zaangażowanie w powszechną misję Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Tradycyjny dym wraca na salony, a popkultura znów uczy młodych palić

2026-06-03 21:02

[ TEMATY ]

młodzi

papieros

tradycyjny dym

wraca na salony

popkultura

©freshidea – stock.adobe.com

Jeśli komuś wydawało się, że klasyczny papieros odchodzi do lamusa, najnowsze dane zza zachodniej granicy działają jak kubeł zimnej wody. Z raportów podsumowujących 2025 rok wynika, że niemal co piąty Niemiec (19,1%) tkwi w nałogu. Jednak to nie ogólne liczby są najbardziej alarmujące, a to, co dzieje się wśród najmłodszych dorosłych. W grupie 15–24 lata odsetek palących zauważalnie skoczył z 14,5% do 15,6%. Co więcej, wbrew powszechnemu przekonaniu, że młodzi przerzucili się wyłącznie na elektronikę, to klasyczne papierosy dominują na tamtejszym rynku ze miażdżącym wynikiem 78,5% (podczas gdy e-papierosy to zaledwie 9,2%). Ten sam mechanizm, napędzany przez popkulturę, właśnie uderza w Polskę.

Po latach spychania nałogu na margines, show-biznes i media społecznościowe zafundowały nam potężny krok wstecz. Znowu jest modnie, dekadencko i nonszalancko. Teledyski czołowych gwiazd, viralowe sesje zdjęciowe na Instagramie czy TikTokowe trendy wręcz ociekają estetyką, w której papieros jest niezbędnym atrybutem wielkomiejskiego luzu. Dla starszych to może i niezrozumiała nostalgia, ale dla nastolatków – gotowy wzorzec do naśladowania. Widzą w tym symbol autentyczności, nie dostrzegając realnego zagrożenia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję