Reklama

Niedziela Sandomierska

Dwie modlitwy

Cieszy to, że coraz więcej osób wyraża pragnienie uczestnictwa w nabożeństwie, w którym wyrażamy przed Bogiem naszą skruchę za grzechy – podkreślił ks. Tomasz Lis.

Niedziela sandomierska 11/2025, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja sandomierska

Ks.Wojciech Kania/Niedziela

Wierni mieli okazję ucałować relikwie Drzewa Krzyża Świętego

Wierni mieli okazję ucałować relikwie Drzewa Krzyża Świętego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach obchodów Roku Jubileuszowego w Kościołach Stacyjnych diecezji odbywają się nabożeństwa pokutne.

Janów Lubelski

W janowskim sanktuarium nabożeństwo, zgromadziło wielu wiernych z Janowa Lubelskiego oraz okolicznych parafii. Było ono zorganizowane już drugi w kościele stacyjnym w Janowie Lubelskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Cieszy to, że coraz więcej osób wyraża pragnienie uczestnictwa w nabożeństwie, w którym wyrażamy przed Bogiem naszą skruchę za grzechy, ale i zapraszamy Go do naszego życia jako Pana i Zbawcę – podkreślił ks. Tomasz Lis, proboszcz janowskiego sanktuarium.

Nabożeństwo pokutne poprowadził ks. Wiesław Łobaza, proboszcz parafii Chrzanów, a rozpoczęło się ono wspólną modlitwą Koronki do Bożego Miłosierdzia. Następnie wierni odprawili Drogę Krzyżową, a podczas całego nabożeństwa mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Centralnym elementem nabożeństwa była adoracja Najświętszego Sakramentu oparta na słowach papieża Franciszka. Na zakończenie wierni przyjęli Komunię Świętą i uzyskali odpust zupełny związany z obchodami Roku Jubileuszowego. Modlono się również w intencji zdrowia papieża Franciszka oraz wierni mieli okazję ucałować relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Kolejne nabożeństwo pokutne w janowskim sanktuarium odbędzie się w ostatni piątek marca.

Ostrowiec Świętokrzyski

Reklama

Podobne duchowe przeżycia miały miejsce w kolegiacie św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie Rok Jubileuszowy 2025 przeżywany jest pod hasłem „Dekalog naszą nadzieją”. Parafianie oraz wierni z dekanatów ostrowieckiego i szewieńskiego przez kolejne miesiące rozważają prawdy zawarte w Bożych Przykazaniach, czyniąc je fundamentem swojego postępowania. – Chcemy, by życie oparte na Dekalogu dawało ludziom nadzieję na dobrą doczesność i szczęśliwe życie wieczne – zaznaczył ks. Jan Sarwa, proboszcz kolegiaty.

W pierwsze i ostatnie piątki miesiąca w kolegiacie sprawowane są Msze św. z nauką o Bożych Przykazaniach oraz nabożeństwa przed Najświętszym Sakramentem, podczas których wierni modlą się o życie zgodne z przykazaniami i przepraszają za grzechy przeciwko nim. W ostatni piątek lutego nabożeństwo pokutne koncentrowało się na drugim Przykazaniu Bożym. Eucharystii przewodniczył ks. Dariusz Kowalski, wicedziekan dekanatu ostrowieckiego, który przypomniał, że: – Mamy zaszczyt nosić imię chrześcijan – tych, którzy są głosem Boga i głosem o Bogu. Ksiądz Kowalski podkreślił, że świat poznaje swego Stwórcę przez czyny chrześcijan, dlatego imię Boga, Maryi oraz świętych powinno być wymawiane z szacunkiem, zwłaszcza w czasie modlitwy pełnej ufności.

Po Mszy św. odbyło się nabożeństwo pokutne, któremu przewodniczył ks. Piotr Klocek, wikariusz parafii. W modlitwach zawarto także prośby o uzdrowienie i uwolnienie za wstawiennictwem św. Michała Archanioła. Wielu wiernych przystąpiło do sakramentu pokuty i pojednania, a następnie przyjęło Komunię św. Przy wyjściu z kościoła uczestnicy mogli nabyć pamiątki Roku Jubileuszowego oraz dewocjonalia ku czci św. Michała Archanioła, patrona ostrowieckiej kolegiaty.

Rok Jubileuszowy jest czasem szczególnej łaski, który daje wiernym możliwość duchowego odnowienia i pojednania z Bogiem przez sakrament pokuty oraz odpust zupełny. Zarówno w janowskim sanktuarium, jak i w ostrowieckiej kolegiacie, wierni są zachęcani do korzystania z tego daru oraz do pogłębiania swojej wiary poprzez uczestnictwo w nabożeństwach pokutnych i adoracji Najświętszego Sakramentu.

2025-03-11 16:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymki z diec. sandomierskiej i zielonogórsko-gorzowskiej już na Jasnej Górze

O pokój dla Ukrainy i świata, w duchu pokuty także za grzechy przeciwko życiu i o nowe powołania kapłańskie i zakonne dotarły na Jasną Górę przed południem dwie piesze pielgrzymki z diec. sandomierskiej i zielonogórsko-gorzowskiej.

Jako pierwsi weszli dziś pątnicy z Ziemi Sandomierskiej. - Była radość ze wspólnoty, był duch pokuty, adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie w drodze, dużo spowiedzi - podsumowali pielgrzymi, a przyszło ich 850. Towarzyszyło im hasło: „Maryja znakiem nadziei i pokoju”.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: synod ma służyć głoszeniu Ewangelii

2025-10-24 20:35

[ TEMATY ]

synod

Papież Leon XIV

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Pierwszą rzeczą, którą chcę powiedzieć wszystkim jest misyjność, głoszenie Ewangelii - powiedział Leon XIV na rozpoczęcie synodalnego spotkania z ekipami synodalnymi w Watykanie. Papież przypomniał, że zgodnie z zamysłem samego Franciszka proces synodalny miał pomóc Kościołowi wypełniać jego podstawową rolę w świecie, czyli głoszenie Ewangelii i dawanie świadectwa o Jezusie aż po krańce ziemi.

Leon XIV wysłuchał świadectw i odpowiadał na pytania reprezentantów różnych kontynentów. Europę reprezentowała austriacka teolog Klara Csiszár, która zarzuciła biskupom w krajach postkomunistycznych, że nie angażują się w proces synodalny, a Papieża zapytała o szanse na równouprawnienie kobiet i mężczyzn w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas na zimowy

2025-10-25 07:36

[ TEMATY ]

zmiana czasu

adobe Stock

W nocy z soboty na niedzielę, z 25 na 26 października, zmieniamy czas z letniego na zimowy. Wskazówki zegarów cofniemy z godz. 3.00 na 2.00, przez co będziemy spać godzinę dłużej. Do czasu letniego wrócimy w ostatni weekend marca.

W całej Unii Europejskiej na czas zimowy przechodzi się w ostatnią niedzielę października, a do czasu letniego wraca się w ostatnią niedzielę marca. Wspólną we wszystkich państwach członkowskich datę i czas rozpoczęcia oraz zakończenia okresu stosowania czasu letniego wyznacza dyrektywa obowiązująca od 2001 r. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję