Reklama

Niedziela Podlaska

Chrystus daje wolność

11 listopada obchodziliśmy 106. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. To wydarzenie świętowali wszyscy Polacy na całym świecie, także mieszkańcy powiatu siemiatyckiego.

Niedziela podlaska 48/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Siemiatycze

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Radośni uczestnicy uroczystości

Radośni uczestnicy uroczystości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach wydarzeń związanych z Narodowym Świętem Niepodległości w Siemiatyczach odbyły się Biegi Niepodległości, koncert „Z Ojczyzną w sercu” przygotowany przez Szkołę Muzyczną, Pływackie Zawody Niepodległościowe, otwarcie sezonu morsowego, Turniej Niepodległościowy Brydża Sportowego, 11-godzinna Sztafeta Niepodległości i wystawa „Tak powstała Niepodległa” w ośrodku kultury. Główne miejskie uroczystości odbyły się w poniedziałek, 11 listopada.

W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny, wcześniej celebrowano nabożeństwo w cerkwi św. Apostołów Piotra i Pawła. W uroczystościach brali udział mieszkańcy, poczty sztandarowe, samorządowcy, delegacje zakładów pracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Eucharystii w kościele WNMP przewodniczył proboszcz parafii, dziekan siemiatycki ks. Jerzy Cudny, koncelebrował ks. ppor. mgr Bartosz Margański kapelan 14. Batalionu Obrony Pogranicza w Hajnówce. Do modlitwy za Ojczyznę dołączył ks. Bohdan Sawicki proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewniła schola parafialna wraz z młodzieżą z Małego Podlasia.

Reklama

– Pomimo 123. lat zaborów zachowaliśmy naszą historię, tradycję i język ojczysty – mówił ks. Jerzy Cudny w homilii podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny. – Mimo, że nasz język ojczysty, narodowy był usuwany, rugowany z urzędów, z życia publicznego, mimo że wprowadzano język zaborcy, ciemiężyciela, to jednak w domach, w rodzinach dbano i pielęgnowano kulturę, tradycję i obyczaje. Uczono dzieci polskiej mowy. Przypominano i uczono historii – dodał.

Kapłan podkreślał, że tylko wolność i niepodległość oparte na Chrystusie są trwałe: – Wolności bez Chrystusa budować nie można, bo wolność bez Chrystusa będzie prowadziła do bezprawia i do anarchii. To On oddał życie za każdego z nas, abyśmy byli ludźmi wolnymi, abyśmy byli ludźmi wyzwolonymi z niewoli, przede wszystkim z niewoli zła, grzechu i ludzkiej słabości.

Z kościoła odbył się przemarsz pod Obelisk Niepodległości przy ul. Legionów Piłsudskiego. Tu zakończyła się też 11-godzinna Sztafeta Niepodległości, biegacze przekazali burmistrzowi zapaloną pochodnię, a wszyscy zgromadzeni zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „Niepodległa do Hymnu”. W części muzycznej wystąpiła Orkiestra Dęta OSP Siemiatycze i zaśpiewała Sylwia Niewiarowska reprezentująca SOK. Do zgromadzonych zwrócił się burmistrz Miasta Siemiatycze Piotr Siniakowicz. Następnie przy Obelisku Niepodległości złożono wieńce i zapalono znicze. Tradycyjnie już pokaz jazdy konnej przygotował Ochotniczy Szwadron Kawalerii – Siemiatycze. Odbyła się Motoparada Niepodległości zorganizowana przez Stowarzyszenie Motocyklowe MotoBiker`s.

Wśród uczestniczących w obchodach delegacji byli żołnierze Wojska Polskiego reprezentujący 14. Batalion Obrony Pogranicza z Hajnówki i Wojskowe Centrum Rekrutacji z Bielska Podlaskiego. Służby mundurowe reprezentowała też policja i straż pożarna. Stawili się przedstawiciele Nadleśnictwa Nurzec. Obecni byli harcerze i zuchy w Siemiatycz, sybiracy, seniorzy, dzieci i młodzież reprezentujące szkoły z Siemiatycz i całego powiatu. Licznie zgromadzone były delegacje zakładów pracy, firm, organizacji i stowarzyszeń. W świętowaniu brali udział kapłani wyznania katolickiego i prawosławnego oraz siostry zakonne. Licznie zgromadzeni byli mieszkańcy, w tym wiele rodzin z małymi dziećmi.

Obchody listopadowego Święta Niepodległości odbywały się w całym powiecie siemiatyckim, m.in. w Drohiczynie, Grannem, Mielniku, Milejczycach, Nurcu Stacji i Perlejewie.

2024-11-26 14:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatni z Młodych Orłów

Niedziela podlaska 6/2026, str. IV

[ TEMATY ]

Siemiatycze

Archiwum autorki

Państwo Miłkowscy w 70. rocznicę ślubu

Państwo Miłkowscy w 70. rocznicę ślubu

Rodzina, sąsiedzi, przyjaciele oraz przedstawiciele Wojska Polskiego pożegnali śp. Czesława Miłkowskiego. Pogrzeb zasłużonego siemiatyczanina odbył się 20 stycznia.

Mszę św. pogrzebową w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemiatyczach sprawował ks. Błażej Samociuk. W homilii kapłan przypomniał szczegóły z życiorysu śp. Czesława, podkreślając, że jego życie było wierną i konsekwentną służbą Bogu oraz Ojczyźnie.
CZYTAJ DALEJ

Narodzenie Jana jest jedną z niewielu narodzin obchodzonych w liturgii

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

pixabay.com

Pieśń o Słudze pochodzi z części Izajasza skierowanej do wygnańców. Naród żyje daleko od swojej ziemi, lecz Bóg nie przestaje prowadzić historii. Sługa przemawia do wysp i ludów odległych. Jego misja nie zamyka się w jednym miejscu. Powiada, że został wezwany już w łonie matki. To język znany z powołania Jeremiasza. Misja zaczyna się w wyborze Boga, nie w planie człowieka. Usta jak miecz ostry mówią o słowie, które rozcina złudzenie i odsłania prawdę. Strzała ukryta w kołczanie przypomina o czasie przygotowania, który bywa ukryty przed oczami ludzi. Werset trzeci nazywa Sługę „Izraelem”, zaraz jednak jego zadaniem staje się zebranie Izraela. W ten sposób osoba reprezentuje lud i niesie w sobie jego powołanie. Pojawia się też chwila zniechęcenia. Sługa mówi o trudzie, który wydawał się daremny. Bóg odpowiada poszerzeniem misji. Nie chodzi już tylko o odnowę Jakuba. Chodzi o światłość dla narodów i o zbawienie aż po krańce ziemi. Kościół widzi pełnię tej pieśni w Chrystusie. Uroczystość narodzenia Jana Chrzciciela pozwala usłyszeć ją także w odniesieniu do Poprzednika. Jan nie jest światłością sam z siebie. Zostaje posłany, by przygotować drogę dla Światłości prawdziwej.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej

2026-06-24 19:23

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Archidiecezja częstochowska

23 czerwca br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski ogłosił zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Ryszard BRYŁKA – dotychczasowy proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach z racji osiągnięcia wieku emerytalnego zwolniony z urzędu proboszcza;
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję