Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Budzą do misji

Jakie zadania i wyróżnienia stały się udziałem przedstawicieli skoczowskiej „Misyjnej Jutrzenki” podczas ogólnopolskiego Misyjnego Synodu Dzieci?

Niedziela bielsko-żywiecka 40/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Misyjny Synod Dzieci

Paweł Moskała

Przedstawiciele „Misyjnej Jutrzenki” z s. Moniką i s. Robertą na synodzie

Przedstawiciele „Misyjnej Jutrzenki” z s. Moniką i s. Robertą na synodzie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do Warszawy pojechali animatorzy grupy Paweł Moskała i Joanna Walczyk oraz czwórka dzieci: Milena Kisza, Agnieszka Kohut, Paulina Kołatek i Marta Malina. – Zostaliśmy wyznaczeni przez diecezjalnego referenta ds.misji ks. Janusza Talika, żeby reprezentować naszą diecezję. Synod odbył się z racji 100. rocznicy uznania Dzieła Misyjnego Dzieci za Papieskie. Stało się to w 1922 r. W ten sposób papież zaprosił małych misjonarzy do współpracy, czyniąc ich bezpośrednimi pomocnikami w dziele misyjnym całego Kościoła – mówi Niedzieli Paweł Moskała.

Pomost między szkołą i Kościołem

Misyjny Synod Dzieci „Z Ojcem Świętym budzimy do misji” odbył się 17 września w siedzibie Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uczestniczyły w nim delegacje z 33 diecezji. Powitały ich władze Katedry Misjologii UKSW. Synod otwarł dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Maciej Będziński wraz z sekretarz krajową Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci s. Moniką Juszką RMI. Przedstawili s. Robertę Tremarelli AMSS, sekretarz generalną PDMD z Watykanu: – Jesteśmy papiescy, to znaczy, że mamy być takim mostem pomiędzy szkołą, parafią, rodziną, a Kościołem na całym świecie – powiedziała s. Roberta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po uroczystym rozpoczęciu synodu zaplanowano pracę w grupach. – W sali wykładowej mogliśmy porozmawiać z dziećmi i opiekunami z diecezji toruńskiej o naszej działalności na rzecz misji i zastanowić się, co jeszcze możemy zrobić dla dzieci z ubogich krajów – zaznacza Joanna Walczyk. Wysłuchali również świadectwa wiary różnych osób. Mieli też czas na zabawę i śpiew. – Specjalnie na Misyjny Synod Dzieci powstał hymn: Z Ojcem Świętym budzimy do misji. Bardzo mi się spodobał. Cieszę się, że wraz z kompozytorem Błażejem Drabem i dziećmi z całej Polski mogliśmy go zaśpiewać – podkreśla Marta Malina. – Po południu wspólnie wykonywaliśmy choreografię do hymnu synodalnego. Bardzo lubię tańczyć i akurat ten punkt programu najbardziej mi się podobał – dodaje Paulina Kołatek. Agnieszka Kohut czuje się wyróżniona, że mogła reprezentować naszą diecezję. – Podczas spotkania panowała wspaniała atmosfera. Dzięki temu wydarzeniu uświadomiłam sobie, jak wiele dzieci angażuje się w pomoc misjom i jak ważną rolę w Kościele odrywa Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci – podkreśla Agnieszka. – Na pamiątkę tego spotkania otrzymaliśmy koszulkę, plecak, czapkę z daszkiem, chustę i inne drobiazgi – dodaje Milena Kisza. Zaznacza, że bardzo ją cieszą te pamiątki i długo będą jej przypominały o Misyjnym Synodzie Dzieci.

Ewangeliczna żyzna gleba

W centrum wydarzenia znalazła się modlitwa i Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp. Salvatore Pennacchiego. – Szczególnie zapamiętałem z jego homilii to, że dziękował wszystkim dzieciom za ich zaangażowanie na rzecz misji. Zachęcał nas, abyśmy byli jak ewangeliczna żyzna gleba, na którą sam Chrystus zasiewa ziarno Dobrej Nowiny – mówi p. Paweł. Misyjny Synod Dzieci zakończył się Koronką do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadził przewodniczący Komisji Misyjnej KEP bp Jan Piotrowski, i nabożeństwem posłania. – Nasza wspólnota została wyznaczona do poprowadzenia nabożeństwa, co również dla nas jest dużym wyróżnieniem – dopowiada P. Moskała. Biskup Jan Piotrowski wyznaczył małym misjonarzom i ich opiekunom zadanie, aby jako świadkowie Jezusa Chrystusa budzili do misji siebie i innych. Przedstawiciele każdej diecezji otrzymali świecę koloru kontynentalnego wraz z numerem. Misyjna Jutrzenka reprezentowała Afrykę. 28. dnia każdego miesiąca zaangażowane w misje dzieci z naszej diecezji mają się modlić się za misjonarzy i mieszkańców Afryki.

2022-09-27 13:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Budzić do misji!

Niedziela podlaska 40/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Misyjny Synod Dzieci

Ks. Mirosław Puchacz

Każdego 18. dnia miesiąca dzieci będą modlić się za misjonarzy z Ameryki

Każdego 18. dnia miesiąca dzieci będą modlić się za misjonarzy z Ameryki

Kochani mali misjonarze, dziewczęta i chłopcy, posyłam was w imię Chrystusa, abyście byli Jego świadkami każdego dnia, w każdej chwili i każdej sytuacji. – tymi słowami bp Jan Piotrowski posłał uczestników Misyjnego Synodu Dzieci na misyjne drogi życia.

Synod odbył się 17 września w kampusie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uczestniczyły w nim delegacje dzieci zaangażowanych w ogniska misyjne z 33 diecezji. Naszą diecezję reprezentowało dwoje dzieci z parafii Grodzisk koło Siemiatycz, Weronika Zaremba i Szymon Derewońko. Opiekunką delegatów była pani Agnieszka Derewońko, mama Szymona i ks. Mirosław Puchacz, dyrektor PDM Diecezji Drohiczyńskiej.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo Andrzeja Dudy. "Wiara nie jest 'płaszczem', który można zdjąć"

2026-05-18 20:33

[ TEMATY ]

wiara

Prezydent Andrzej Duda

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji "Gotowi na Dobro"

Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji Gotowi na Dobro

Były prezydent Andrzej Duda w szczerej rozmowie podczas konferencji "Gotowi na Dobro" na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego podzielił się osobistym świadectwem wiary, która towarzyszyła mu przez 10 lat na najwyższym urzędzie w państwie. Mówił o modlitwie, opiece Opatrzności, trudnych decyzjach i o tym, dlaczego nigdy nie zrezygnował z bycia człowiekiem wierzącym w Pałacu Prezydenckim.

Jednym z najmocniejszych wątków rozmowy była kwestia spójności wiary z pełnieniem urzędu publicznego. Prezydent Duda stanowczo odrzucił ideę „zawieszania” wartości chrześcijańskich po wejściu do gabinetu:
CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymki papieskie z racji na skalę, niosą ze sobą koszty. Ile środków pozyskano na wizyty papieży?

2026-05-19 11:16

[ TEMATY ]

pielgrzymka papieska

wizyta papieża

koszty

Vatican Media

Gościć papieża choć raz: duchowni i przedstawiciele rządów regularnie zabiegają u zwierzchnika Kościoła katolickiego o wizytę w swoim kraju. Niemal każdy polityk podczas audiencji u papieża składa oficjalne zaproszenie. Zaproszenie do własnego kraju to prestiż: nierzadko rządzący liczą na lepszy wizerunek w społeczeństwie, a nawet na konkretne korzyści polityczne, w tym zwycięstwo w wyborach. Dlatego papież nigdy nie przyjeżdża tuż przed wyborami; w żadnym wypadku nie chce dać się wykorzystać jako wyborczy „argument”.

Jednak wizyta papieża ma wysoką cenę: zazwyczaj kilkudniowa podróż zagraniczna wiąże się z milionowymi wydatkami na logistykę, ochronę i sprzęt techniczny. Koszty te ponosi państwo, które go gości, oraz Kościół lokalny. Zazwyczaj katolicy pokrywają koszty związane z bezpośrednim programem papieskim i wydarzeniami kościelnymi. Kraj gospodarz jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo, jak to zwykle bywa w przypadku wizyt państwowych. Z reguły osoby zaangażowane rzadko i niechętnie wypowiadają się na temat rzeczywistych kosztów, ponieważ czasami dochodzi do protestów ze strony społeczeństwa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję