Reklama

Niedziela plus

Gdańsk

Akcja daje impuls

Gdańsk. „Jesteś ochrzczony – czy o tym pamiętasz?”, czyli II Kongres Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej.

Niedziela Plus 20/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Gdańsk

Piotr Drzewiecki

Przy chrzcielnicy wszystko się zaczyna

Przy chrzcielnicy wszystko się zaczyna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szczególną okolicznością do zorganizowania kongresu była 1025. rocznica chrztu Gdańska i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, a także 25. rocznica powstania Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej.

Reklama

Obrady, które odbyły się 30 kwietnia, poprzedziła Msza św. sprawowana w archikatedrze oliwskiej pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy. Nawiązując do hasła przewodniego kongresu, powiedział on: – Chrzest jest źródłem i fundamentem życia Bożego w nas. On zmienił wszystko w naszym życiu. Uwolnił nas od grzechu pierworodnego i od jego skutków oraz otworzył nas na obecność Boga. Odnosząc się do AK, podkreślił: – Od samego początku swojego istnienia na Pomorzu starała się ona podejmować i wspierać wierzących w realizacji ich zobowiązań chrzcielnych. Niosła ze sobą ideały chrześcijańskie i solidną formację do wartości, krzewiła chrześcijańską kulturę i dawała szerokie możliwości działania na wielu polach wychowania młodych pokoleń, inspirowała do budowania nowych elit społecznych i politycznych. Wielu wstępowało w jej szeregi, by szukać możliwości realizacji bliskich sobie wizji ludzkich i ideałów chrześcijańskich. (...) Akcja Katolicka wydaje się wezwana do podjęcia wysiłku głębszego odczytania teraźniejszości. Takie rozeznanie pozwoliłoby jej lepiej zrozumieć, czym powinna być dzisiaj i jakie jest jej powołanie w przestrzeni dzisiejszego świata, w którym Bóg jest obecny i pisze historię wespół z człowiekiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dalsza część kongresu miała miejsce w auli im. św. Jana Pawła II, gdzie zostały wygłoszone referaty zarówno historyczne – dotyczące osoby św. Wojciecha, chrześcijańskich dziejów pomorskiej ziemi i najstarszych świadectw chrystianizacji Gdańska w świetle badań archeologicznych – jak i te oscylujące wokół znaczenia chrztu dla budowania tożsamości człowieka wierzącego, wspólnoty wiary i działań na rzecz ewangelizacji społeczeństwa.

Całość kongresowych obrad podsumował bp Wiesław Szlachetka, który podkreślił, że Akcja Katolicka powinna być obecna w większej liczbie parafii. Przez swoją obecność powinna również dawać impuls do rozwoju wiary i życia zgodnego z Ewangelią.

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Opowiedz o dobrym człowieku

Niedziela Plus 23/2025, str. VII

[ TEMATY ]

nagroda

Gdańsk

okulary

Ks. Jan Kaczkowski

Piotr Drzewiecki

Ks. dr Jan Kaczkowski

 Ks. dr Jan Kaczkowski

Trwa nabór zgłoszeń do 5. edycji nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego”.

Fundacja im. ks. Jana Kaczkowskiego, miasto Sopot i Samorząd Województwa Pomorskiego – organizatorzy konkursu – chcą po raz kolejny wyróżnić społeczników oraz instytucje aktywnie pracujące na rzecz drugiego człowieka, bezkompromisowo walczące o równość i godność innych – tak jak czynił to śp. ks. Jan Kaczkowski.
CZYTAJ DALEJ

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

[ TEMATY ]

bł. Maria Teresa Ledóchowska

pl.wikipedia.org

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Bł. Maria Teresa Ledóchowska
CZYTAJ DALEJ

Watykan publikuje dokument przed październikowym szczytem o rodzinie

2026-07-06 12:37

[ TEMATY ]

rodzina

Stolica Apostolska

Vatican Media

Stolica Apostolska opublikowała dokument, który ma pomóc w przygotowaniu kościelnego szczytu na temat duszpasterstwa rodzin 10 lat po Amoris laetita. Jak podkreślono, celem tego spotkania będzie rozpoznanie, wspieranie i promowanie tego, co Duch Święty już teraz czyni w rodzinach oraz docenienie ich wkładu w misję Kościoła.

Spotkanie odbędzie się od 7 do 14 października w Watykanie. Wezmą w nim udział przewodniczący konferencji episkopatów z całego świata oraz zwierzchnicy Kościołów wschodnich. Zostało ono zwołane przez Leona XIV w przesłaniu z okazji 10. rocznicy adhortacji Amoris laetita, dokumentu ogłoszonego przez papieża Franciszka po dwóch synodach, na których Kościół zobowiązał się wspierać rodziny i odnowić ich duszpasterstwo.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję