Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 wygrali wojewódzki etap igrzysk dzieci w szachach. Czteroosobowa drużyna będzie teraz reprezentowała miasto w ogólnopolskim finale. – Boje nie były łatwe, w turnieju rywalizowały najlepsze reprezentacje szachowe województwa i obfitowały w wiele zwrotów akcji. Mimo to, drużyna wywalczyła tytuł mistrza województwa! To ogromna duma dla naszego miasta, że mamy tak utalentowaną młodzież i wspaniałego trenera – mówił Waldemar Grochowski, burmistrz gminy i miasta Rudnik nad Sanem. Zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego „Orlik” Rudnik nad Sanem zdobyli w sumie 19 pkt. Najlepszą szachistką była Wiktoria Cagara, która zdobyła 11 pkt. na 11 możliwych. W skład mistrzowskiej drużyny wchodzą: Wiktoria Cagara, Kamil Mierzwa, Adrian Koszałka i Filip Cagara. W trakcie zawodów opiekunką grupy była Katarzyna Trojanowska. Natomiast wszyscy trenują pod bacznym okiem Bolesława Ziółkowskiego w Uczniowskim Klubie Sportowym „Orlik”.
Prezydent Andrzej Duda odznaczył arcymistrza szachowego Jana-Krzysztofa Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za wybitne osiągnięcia sportowe i promowanie Polski na arenie międzynarodowej.
Czwartkowa uroczystość odbywa się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Biskup Bydgoski Krzysztof Włodarczyk zabrał głos w sprawie prowadzonego postępowania wyjaśniającego dotyczącego bicia dzwonów w parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy. W wydanym oświadczeniu podkreśla gotowość do współpracy z władzami miasta, wskazuje na potrzebę poszanowania obowiązujących przepisów, a jednocześnie zwraca uwagę na brak rozwiązań prawnych uwzględniających religijne, historyczne i kulturowe znaczenie dzwonów kościelnych.
W postępowaniu o nadanie publicznej osobowości prawnej Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce, Ministerstwo Sprawiedliwości wydało opinię podnoszącą niezgodność zgłoszonego projektu statutu Komisji z prawem polskim, głównie w zakresie kodeksu postępowania karnego, i europejskim, w zakresie ochrony danych osobowych i uprawnień „w czynieniu ustaleń w zakresie życia intymnego”.
Na 404 zgromadzeniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w dniach 10-12 marca 2026 w Warszawie ustanowiono Komisję niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce. Postanowiono wówczas także o nadaniu tej komisji publicznej osobowości prawnej na prawie świeckim.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.