Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 9

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka parlamentarzystów

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, na Jasną Górę przybyła 32. Pielgrzymka Parlamentarzystów z udziałem posłów i senatorów z różnych klubów parlamentarnych. – To wyjątkowa tradycja, bo miejsce, w którym się znajdujemy, jest naprawdę wyjątkowe – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. – Kiedy mamy problemy, kiedy jest nam ciężko, kiedy nie umiemy sobie z czymś poradzić, to szukamy wsparcia i pomocy u Matki Bożej, szczególnie tutaj, na Jasnej Górze.

Ta pielgrzymka odbywa się w nietypowym roku, roku pandemii, dlatego myślę, że każdy z nas, kto tutaj dzisiaj przyjechał, oprócz zanoszenia próśb bardzo osobistych, podobnie jak ja, z pewnością będzie się także modlił i zawierzał wszystkich naszych obywateli, żeby byli zdrowi, żeby ta pandemia w końcu od nas odeszła, żebyśmy mogli zacząć normalnie funkcjonować.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Posłowie i senatorowie wysłuchali też w kaplicy Różańcowej konferencji, którą wygłosił kapelan Sejmu i duszpasterz parlamentarzystów ks. Piotr Burgoński.

Poznań u Matki

Reklama

Od 30 lat w każdą pierwszą sobotę miesiąca na Jasną Górę przybywa Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego z Poznania. Choć w czasie pandemii pielgrzymowanie było ograniczone, pątnikom udało się przyjechać do Częstochowy w pierwszą sobotę lutego 2021 r., w roku okrągłego jubileuszu spotkań jasnogórskich. – Wspólnota jest jak rodzina – podkreśla Helena Czarnecka. – Teraz, w czasie odosobnienia, jesteśmy nadal w łączności – telefonicznej lub podczas Mszy św.

– Mój wzrost wiary zaczął się w tej wspólnocie – dodaje Tomasz Strojny. – Między sobą mówimy, że jesteśmy już zaszczepieni, ponieważ nosimy Cudowny Medalik, czyli nasz szkaplerz, który chroni od zła. Maryja jest naszym drogowskazem.

Spotkanie rozpoczęło się konferencją w Sali Papieskiej. Wierni uczestniczyli także we Mszy św. i w Drodze Krzyżowej. Nad spotkaniem czuwał o. Jan Poteralski, paulin, opiekun grupy.

Paulini na Śląsku

Strategię Rozwoju Szlaku Paulinów na terenie województwa śląskiego zaprezentowano 8 lutego na Jasnej Górze.

Projekt ma na celu pokazanie dziedzictwa Zakonu Paulinów szerszemu gronu odbiorców. Chodzi nie tylko o dziedzictwo duchowe, wypracowane przez wieki przez zakonników, ale także o ogromne dziedzictwo materialne – zabytki architektury, sztuki i kultury na terenie Polski, Węgier, Słowacji i Chorwacji, gdzie od wieków posługują paulini. Inspiracją do powstania projektu był jubileusz 750. rocznicy śmierci bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów, przeżywany w 2020 r.

Inicjatywę zrealizują wspólnie: Zakon Paulinów i Śląski Urząd Marszałkowski w Katowicach. W pierwszym etapie, obok klasztoru na Jasnej Górze, do projektu wpisane zostały dwie inne perły kultury paulińskiej z terenu województwa śląskiego – klasztor w Leśniowie oraz kompleks klasztorny św. Barbary w Częstochowie. Szlak ma zostać rozbudowany o inne regiony w Polsce i poza jej granicami.

Legnica czuwa

Reprezentacja uczestników Pieszej Pielgrzymki Diecezji Legnickiej, która w sierpniu wędruje na Jasną Górę, od lat gromadzi się na nocnym czuwaniu z 5 na 6 lutego. Modlitwie przewodniczył ks. Mateusz Rycek – wikariusz parafii katedralnej w Legnicy, odpowiedzialny za sprawy logistyczne pielgrzymki. – Ta noc była przez wszystkich naprawdę długo wyczekiwana. W tym roku wahaliśmy się: przyjechać czy nie przyjechać, ale postanowiliśmy wysłać ok. 30 osób, aby reprezentowały grupę, która co roku przybywa do tego miejsca – zaznaczył ks. Rycek. – To już nie jest jakieś przyzwyczajenie, ale potrzeba serca, aby spędzić tę noc u Matki Bożej. Tyle spraw nosimy w sercu, tyle rzeczy się dzieje i gdzie mamy to zanieść, jak nie tutaj, na Jasną Górę? Jak podkreślił kapłan, w 2020 r. nie wszyscy chętni mogli się wybrać na trasę 28. Pieszej Pielgrzymki Legnickiej. Z powodu obostrzeń epidemicznych odbywała się ona w dniach 29 lipca – 7 sierpnia ub.r. w systemie sztafetowym.

2021-02-10 08:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Lechowicz do żołnierzy: cud bezpieczeństwa i wolności wymaga wiele wysiłku i ma wyjątkową cenę

2026-08-15 13:58

[ TEMATY ]

wolność

bp Wiesław Lechowicz

żołnierze

wysiłek

cud bezpieczeństwa

wyjątkowa cena

Marek Borawski/KPRP

św. sprawowanej w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego

św. sprawowanej w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego

– Cud nad Wisłą powstał z wiary w Boga i z miłości do Ojczyzny; z łaskawości Bożej i mądrości człowieczej, z umiejętności dowódców i walczących polskich żołnierzy – mówił bp Wiesław Lechowicz w katedrze polowej podczas Mszy św. sprawowanej w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego. Biskup polowy dziękował żołnierzom za codzienną służbę, sumienność, gotowość do poświęceń i troskę o bezpieczeństwo Ojczyzny.

W Eucharystii uczestniczył Prezydent Polski Karol Nawrocki z małżonką. Obecni byli także wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, przedstawiciele parlamentu i rządu, generałowie Wojska Polskiego, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, kombatanci, harcerze oraz wierni modlący się za służących w polskiej armii.
CZYTAJ DALEJ

Co Jan Paweł II mówił o różańcu? Posłuchaj najnowszego audiobooka

2026-08-15 08:32

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

o różańcu

najnowszy

audiobooka

Vatican Media

Św. Jan Paweł II

Św. Jan Paweł II

Różaniec towarzyszył mi w chwilach radości i doświadczenia. Dzięki niemu zawsze doznawałem otuchy – napisał w 2002 r. Jan Paweł II w Liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae. Dziś po 24 latach Redakcja Radia Watykańskiego udostępnia go polskiemu odbiorcy w formie audiobooka. - Powracamy do tego tekstu, idąc w ślady samego Papieża Leona. Kiedy za przykładem Jana Pawła II w pierwszą rocznicę pontyfikatu udał się do sanktuarium w Pompejach, w homilii odwoływał się właśnie do Listu świętego Papieża z Polski - napisała redakcja Radia Watykańskiego w komunikacie.

Rosarium Virginis Mariae to jeden z najbardziej osobistych dokumentów św. Jana Pawła II. Ojciec Święty wprowadza czytelnika w intymność własnej modlitwy. Zachęcając do odmawiania różańca, sam zaświadcza o jego mocy.
CZYTAJ DALEJ

Zmarła aktorka i piosenkarka Joanna Rawik

2026-08-15 18:00

[ TEMATY ]

piosenkarka

zmarła aktorka

Joanna Rawik

PAP

Joanna Rawik

Joanna Rawik

Zmarła aktorka i piosenkarka Joanna Rawik, znana z wykonań piosenek, takich jak „Po co nam to było”, „Romantyczność” oraz „Nie chodź tą ulicą”. Była znana również jako niezrównana interpretatorka piosenek Edith Piaf. O śmierci artystki poinformowała PAP rodzina.

Joanna Rawik urodziła się w 1934 roku w Czerniowcach. Debiutowała w latach 50. w kabarecie Kaczka, gdzie wykonywała francuskie utwory. Była związana także z krakowskim klubem Pod Jaszczurami i kabaretem Kundel.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję