Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jałmużnik papieski przyszedł do Częstochowy

Jasna Góra to jest dobry kierunek

Reklama

Pod hasłem „Chrzest bramą miłosierdzia” podążała na Jasną Górę 91. Piesza Pielgrzymka Łódzka. Tegoroczna pielgrzymka to czas wdzięczności za Światowe Dni Młodzieży w Polsce i za dar Chrztu Polski. 24 sierpnia br. pątników powitał w Częstochowie abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. W grupie „6” pielgrzymował abp Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, który co roku pieszo przemierza drogę z Łodzi do Częstochowy. W rozmowie z Radiem Jasna Góra i TV Niedziela abp Krajewski powiedział, że Ojciec Święty Franciszek po powrocie z Polski przypomniał mu o pielgrzymce na Jasną Górę, informując, że on już był. – Kiedy poddajemy się działaniom Ducha Świętego, to wygrywamy, i wygrywają ci wszyscy, którzy są wokół nas – przyznał abp Krajewski. Podzielił się również osobistym świadectwem: – Gdy uczestniczę w pielgrzymce, wiem, że idę w dobrym kierunku, bo Jasna Góra to dobry kierunek. Każdy, kto wyrusza na pielgrzymkę, niesie swoje słabości i grzechy. To jest marsz pątniczy, nie przejście się po jakiejś alei zasłużonych – mierzymy się sami ze sobą i niesiemy samych siebie oraz innych. Przy czym łatwiej jest nieść innych niż siebie. Dla mnie to także nie jest łatwe, bo grzechów mam sporo – wyznał jałmużnik papieski. Wyjawił też intencje swojego pielgrzymowania: – Na pielgrzymkę przychodzę z intencjami ubogich – to polecił mi Ojciec Święty. Przyprowadzam ich niejako tutaj, na Jasną Górę. Kiedy odmawiam Różaniec, przy każdym „Zdrowaś” wymieniam ich imiona.

Zapytany, jakie znaczenie ma dla niego słowo „Miłosierdzie” umieszczone w jego herbie biskupim, abp Krajewski przyznał: – Takie sprawy są niewytłumaczalne. Kiedy Ojciec Święty mianował mnie arcybiskupem, wiedziałem, że nie może to być inne słowo niż „Miłosierdzie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na pytanie o to, czy papież Franciszek polecił mu jakąś szczególną intencję, odpowiedział: – Ojciec Święty prosił, aby modlić się za niego.

Zajrzyj na: www.niedziela.pl .

Ks. Mariusz Frukacz

* * *

35. Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich na Jasną Górę 17 września 2016 r.

„Formacja sodalicyjna jako owoc chrztu świętego”

Dziękczynienie za dar Chrztu Polski w roku jego 1050-lecia

Uroczystość jubileuszowa

20-lecia Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce

100-lecia Sodalicji Mariańskiej przy Jasnej Górze

Początek pielgrzymki o godz. 10.00 w Kaplicy Różańcowej.

Szczegółowy program na: www.niedziela.pl .

Zapraszają: Federacja Sodalicji Mariańskich w Polsce i Sodalicja Mariańska przy Jasnej Górze

* * *

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Każda rzecz wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe.

* * *

Krótko

• W Warszawie 26 sierpnia br. odbyły się rozmowy w gronie Grupy Wyszehradzkiej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Przed spotkaniem GW niemiecka kanclerz rozmawiała z premier Beatą Szydło. Rozmowy w Warszawie miały na celu przygotowanie do nieformalnego szczytu liderów 27 państw członkowskich Unii Europejskiej 16 września w Bratysławie, poświęconego sytuacji w związku z Brexitem.

Reklama

• „Inka” i „Zagończyk” reprezentują całą podziemną armię Żołnierzy Wyklętych. Ich pogrzeb po 70 latach jest zwycięstwem wszystkich Niezłomnych, którzy „zachowali się jak trzeba”.

• Każdego roku Polska traci młodych, wykształconych pracowników, specjalistów w wielu branżach. GUS oszacował wielkość emigracji na rekordowe 2 mln 320 tys. Polaków. Najczęściej wybieranymi kierunkami wyjazdu Polaków są Niemcy, Wielka Brytania oraz Holandia. Rząd wiąże spore nadzieje z powrotem naszych rodaków do kraju, zwłaszcza w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

• W Pelagowie k. Radomia obchodzono 40. rocznicę śmierci ks. Romana Kotlarza – niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu. Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie przez wiele lat ks. Kotlarz był proboszczem, przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik.

• Anna Maria Kurska, polska polityk i prawnik, zmarła 25 sierpnia br. Zasiadała z ramienia PiS w Senacie V i VI kadencji. Prywatnie była mamą prezesa TVP Jacka Kurskiego i zastępcy redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego.

• W Częstochowie imieniem kard. Władysława Rubina (1917-90) nazwano rondo u zbiegu ulic Warszawskiej, Dickensa i Morsztyna.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-08-31 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co dalej w sprawie ks. Teodora?

2026-01-19 21:40

Red.

Z informacji, które zostały udzielone naszej redakcji w związku z artykułem, który ukazał się w "Gazecie Wyborczej" odnośnie do ks. Teodora Sawielewicza, twórcy „Teobańkologii”, przypominamy, że Kuria Metropolitalna Wrocławska wydała oświadczenie, w którym poinformowano o powołaniu specjalnej komisji.

Jak przekazała Archidiecezja Wrocławska w komunikacie z 16 grudnia 2025 roku, decyzja o utworzeniu Komisji ds. zbadania funkcjonowania fundacji Teobańkologia została podjęta przez metropolitę wrocławskiego abp. Józefa Kupnego w związku z rozwojem działalności fundacji oraz szeroką skalą jej inicjatyw duszpasterskich i medialnych. Celem komisji jest zbadanie działalności fundacji, zapewnienie jej przejrzystości oraz pogłębienie współpracy pomiędzy fundacją a Kościołem.
CZYTAJ DALEJ

W obecności Pana człowiek odzyskuje właściwą miarę pracy i odpoczynku

2026-01-09 19:23

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Samuel nosi w sobie ból po odrzuceniu Saula, a Bóg kieruje go ku przyszłości. Posyła go do Betlejem, do domu Jessego, z rogiem napełnionym oliwą. Droga proroka biegnie przez napięcie polityczne, bo Saul pozostaje na tronie. W Betlejem starsi pytają o „pokój”, ponieważ przyjście Samuela oznacza sąd i słowo Pana. Samuel zaprasza Jessego i jego synów na ofiarę. W tle widać prostą prawdę, że Bóg prowadzi historię przez konkretne gesty i przez posłuszeństwo.
CZYTAJ DALEJ

Co Jan Paweł II mówił o św. Augustynie?

2026-01-20 09:04

[ TEMATY ]

św. Augustyn

św. Jan Paweł II

biskup Hippony

Vatican Media

Papież Jan Paweł II o św. Augustynie

Papież Jan Paweł II o św. Augustynie

Nie da się zrozumieć pontyfikatu Leona XIV bez św. Augustyna. Biskup Hippony to duchowy i teologiczny punkt odniesienia dla obecnego papieża, który wywodzi się z zakonu augustianów. Aby przybliżyć myśl i postać tego wielkiego Ojca Kościoła przytaczamy archiwalne nagranie przemówienia, jakie na temat św. Augustyna wygłosił w 1986 r. św. Jan Paweł II na Papieskim Instytucie Patrystycznym w Rzymie.

Jan Paweł II odwiedził Papieski Instytut Patrystyczny Augustinianum 17 września 1986 r. Kilka tygodni wcześniej ogłosił List Apostolski Augustinum Hipponensem z okazji 1600-lecia nawrócenia św. Augustyna.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję