Reklama

W wolnej chwili

40. Międzynarodowy Festiwal Filmów Maksymiliany 2025 – gala finałowa i werdykty jury

We Wrocławiu odbyła się uroczysta gala finałowa 40. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Maksymiliany 2025, zamykająca jubileuszową edycję wydarzenia, które od czterech dekad promuje kino inspirowane wartościami chrześcijańskimi, humanistycznymi i personalistycznymi. Tegoroczne hasło festiwalu – „A nadzieja zawieść nie może” (Rz 5,5) – wyznaczyło duchowy i artystyczny wymiar całego programu.

2025-12-14 20:14

[ TEMATY ]

Maksymiliany 2025

Mat.prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Galę poprowadzili Jerzy Skoczylas i Agnieszka Damrych, łącząc elegancję słowa, refleksję i charakterystyczny dla jubileuszu ton wspólnotowego święta kultury. Oprawę muzyczną zapewnił duet Paulina Jeżewska (wokal) i Olek Misiewicz (fortepian), a także sami prowadzący, wykonując przedwojenne utwory związane z filmem, które nadały wieczorowi szczególny, osobisty charakter.

NAGRODY FESTIWALOWE

(w kolejności wręczania podczas gali)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszą statuetkę wieczoru przyznano w kategorii „Film, który zmienia życie”. Laureatem został film: „Exit, czyli rzecz o wychodzeniu z niewoli”, reż. Maciej Sikorski.

Decyzję podjęło Jury filmu dokumentalnego w składzie: Jerzy Szkamruk (przewodniczący), s. Kazimiera Joanna Wawrzynów OSU oraz diakon Rostyslav Martyniuk.

W uzasadnieniu Jury napisało m.in.:

⁠„To poruszający dokument o wychodzeniu z bezdomności, ukazany poprzez prawdziwą, głęboką relację reżysera z bohaterami. Film uczy szacunku do drugiego człowieka i pokazuje, jak ogromne znaczenie może mieć nasza pomoc wobec osób w kryzysie.”

Nagrody Publiczności

Kolejnym punktem gali było wręczenie Nagród Publiczności, przyznanych na podstawie 396 oddanych głosów widzów festiwalu – zarówno stacjonarnych, jak i online.

Nagrodę Publiczności w kategorii Film Dokumentaln. otrzymał film:

„Droga Pielgrzyma”, reż. Karol Pawłowski, który zdobył 43% wszystkich głosów w tej kategorii.

Nagrodę w imieniu publiczności wręczył Sebastian Bigos, wierny widz i przyjaciel festiwalu.

Nagroda Publiczności w kategorii Film Fabularny otrzymał film:

Reklama

„Triumf Serca”, reż. Anthony D’Ambrosio, uzyskując 40% głosów publiczności w kategorii filmu fabularnego.

Nagrodę odebrał przedstawiciel firmy Rafael, polskiego dystrybutora filmu.

Nagrody Publiczności stanowią ważny element Festiwalu Filmów Maksymiliany, podkreślając, że kino wartości nie jest jedynie propozycją artystyczną, lecz realnym doświadczeniem wspólnotowym — spotkaniem twórców i widzów wokół pytań o sens, godność człowieka, cierpienie, przebaczenie i nadzieję.

Zgodnie z tradycją festiwalu, wśród głosujących wylosowano również nagrody rzeczowe, które otrzymali Sylwia Żołnacz-Lizak oraz Mateusz Swoboda.

Następnie ogłoszono werdykt Jury w konkursie filmu dokumentalnego. Nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego otrzymał film:

„Beczka. Bierzemy odpowiedzialność”, reż. Błażej Hadro.

W uzasadnieniu Jury napisało m.in:

⁠„To opowieść o wspólnocie, która przez dekady dojrzewała, mierzyła się z wyzwaniami i nieustannie szukała sposobów, by odpowiadać na potrzeby kolejnych pokoleń. Film prowadzi widza przez te przemiany w sposób dynamiczny, pełen dramaturgii i autentycznych emocji.”

Jury podkreśliło również wysoki poziom artystyczny i techniczny filmu, zwracając uwagę na sprawny montaż, umiejętne wykorzystanie archiwaliów oraz spójność narracji.

Wyróżnienie – Film Fabularny

Ze względu na wysoki poziom filmów zgłoszonych do konkursu na najlepszy film fabularny Jury dla tej kategorii postanowiło przyznać wyróżnienie filmowi: „Triumf Serca”, reż. Anthony D’Ambrosio.

Reklama

Uzasadniając przyznanie wyróżnienia Jury stwierdziło m.in., że „To film o triumfie ludzkiej godności i Miłości. Pokazana historia boli, ale to wstrząs, żebyśmy się wyrwali z naszej strefy komfortu.”

Jury podkreśliło też, że film wprost wpisuje się w duchowe dziedzictwo św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz w przesłanie jubileuszowej edycji festiwalu.

Kulminacyjnym momentem gali było wręczenie nagrody dla Najlepszego Filmu Fabularnego. Jury w składzie: Dariusz Regucki (przewodniczący), Anna Karapetyan oraz ks. prof. Witold Kawecki przyznało ją filmowi: „Skrzyżowanie”, reż. Dominika Montean-Pańków.

W uzasadnieniu Jury stwierdziło, że ⁠„To film kompletny: znakomity scenariusz, reżyseria, zrealizowany z niezwykłą pieczołowitością i zgodnie z zasadami sztuki filmowej. To dzieło sięgające do tradycji kina moralnego niepokoju, które z precyzją i bez patosu stawia widza wobec prawdy o ludzkich relacjach, winie, przebaczeniu i nadziei.”

Jury zwróciło szczególną uwagę na mistrzowską kreację Jana Englerta oraz na duchowy wymiar finału filmu, prowadzący do katharsis i doświadczenia sensu oraz przebaczenia.

Czterdziesta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Maksymiliany potwierdziła, że kino może być miejscem dialogu, świadectwa wiary i odpowiedzialności za człowieka. Gala finałowa była nie tylko podsumowaniem konkursu, lecz także wyrazem ciągłości misji festiwalu – służby prawdzie, pięknu i nadziei, głęboko zakorzenionej w duchowym dziedzictwie św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Oceń: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radość, która wybija się ponad fiolet. Co powinniśmy wiedzieć o Niedzieli Gaudete?

2025-12-13 20:25

[ TEMATY ]

Niedziela Gaudete

Karol Porwich/Niedziela

W Adwencie jest taki moment, który – niczym pierwsze różowe światło na porannym niebie – przerywa ciszę oczekiwania i zapowiada coś nowego. Trzecia niedziela - nazywana Niedzielą Gaudete - wprowadza w liturgię ton radości, jednocześnie nie odbierając jej powagi. – „Gaudete” to wezwanie „Radujcie się!”. To pierwsze słowo antyfony, która otwiera liturgię tego dnia. Nie przypadkiem Kościół zaczyna właśnie tak: „z radością, która ma płynąć z bliskości Pana” – mówi liturgista, ks. dr Ryszard Kilanowicz.

W trzecią niedzielę Adwentu radość ma swój wyraźny znak – kolor różowy. To – obok Niedzieli Laetare w Wielkim Poście – jedyne momenty w roku liturgicznym, gdy kapłani mogą założyć ornaty właśnie w tym odcieniu. – Różowy to blednący fiolet. Jak niebo o świcie – jeszcze nie pełnia światła, ale już jego zapowiedź, jeszcze nie dzień, ale już nie noc – mówi ks. dr Ryszard Kilanowicz.
CZYTAJ DALEJ

Kalendarz Adwentowy: Pokorni, którzy wchodzą pierwsi

2025-12-15 21:00

[ TEMATY ]

Kalendarz Adwentowy 2025

Adobe.Stock.pl

• So 3, 1-2. 9-13 • Mt 21, 28-32
CZYTAJ DALEJ

Ostatni krok do samodzielnego życia

2025-12-15 17:33

[ TEMATY ]

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Mieszkanie treningowe

Karolina Krasowska

Prezentacja mieszkania treningowego Caritas przy ul. Strzeleckiej w Zielonej Górze

Prezentacja mieszkania treningowego Caritas przy ul. Strzeleckiej w Zielonej Górze

W Zielonej Górze 15 grudnia zaprezentowano kolejne mieszkanie treningowe Caritas, które dla jej podopiecznych zmagającym się z kryzysem bezdomności ma być ostatnim krokiem na ścieżce powrotu do samodzielnego życia.

Podczas wydarzenia zaprezentowano mieszkanie treningowe Caritas, które powstało dzięki dofinansowaniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym” – edycja 2025.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję