Reklama

Harcerski alert

Niedziela toruńska 49/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

11 listopada, o godz. 9.45 zebraliśmy się pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Starym Rynku na zbiórce harcerskiej V Toruńskiej Drużyny ZHR im. Andrzeja Małkowskiego. Odświętne mundury ze względu na zimno ukryliśmy pod ciepłymi kurtkami. W ubiegłym roku uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św. w kościele garnizonowym. W tym roku drużynowy wyznaczył nam inne zadania. Podzieleni na trzy grupy mieliśmy udać się do miejsc pamięci narodowej, aby oddać hołd poległym w walce o niepodległość Polski i zapalić znicze. Moja grupa poszła pod pomnik Ofiar Stalinizmu. Następnie musieliśmy odpowiedzieć na pytanie, komu zawdzięczamy Święto Niepodległości, oraz przeprowadzić sondaż uliczny: "Jak obchodzono je dawniej, a jak dziś?". Dzięki wypowiedziom przechodniów, nie tylko z kart podręcznika, mogliśmy sporo dowiedzieć się o historii Ojczyzny.
Cała drużyna spotkała się ponownie na placu św. Katarzyny przy kościele garnizonowym, gdzie wymieniliśmy swoje spostrzeżenia. Po Mszy św. dołączyliśmy do uformowanej defilady, by wspólnie przemaszerować ulicami miasta pod pomnik Marszałka
Józefa Piłsudskiego. Tam delegaci naszej drużyny złożyli wiązankę kwiatów z biało-czerwoną szarfą oraz wystąpili z pocztem sztandarowym. Już kolejny raz duże wrażenie wywarły na nas salwy honorowe oddane przez żołnierzy Wojska Polskiego. Taka lekcja historii na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystawienie szczątków św. Franciszka: Już 18 tys. pielgrzymów

2026-02-23 09:17

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

Vatican Media

18 tysięcy osób odwiedziło szczątki św. Franciszka, pierwszego dnia wystawienia ich na widok publiczny. Jeszcze można się zapisać na wizytę w Asyżu i oddanie czci relikwiom. Pozostały ostatnie wolne terminy. Szacuje się, że w ciągu 30 dni relikwie Biedaczyny z Asyżu odwiedzi i odda im cześć ok. 400 tys. wiernych.

Pierwszy dzień ekspozycji doczesnych szczątków św. Franciszka – niedziela 22 lutego – przyniósł napływ 18 tys. wiernych. Każdej godziny cześć relikwiom świętego, szczątkom wydobytym z sarkofagu i wystawionym po raz pierwszy na widok publiczny, oddawało 1500 osób.
CZYTAJ DALEJ

Bł. Stefan Wincenty Frelichowski, prezbiter i męczennik

frelichowski.pl

Bł. Stefan Wincenty Frelichowski, prezbiter i męczennik

Bł. Stefan Wincenty Frelichowski, prezbiter
i męczennik
CZYTAJ DALEJ

KUL zaprasza na Drogę Krzyżową Światła i Słowa

2026-02-23 11:26

Paweł Nowakowski/KUL

Bogactwo symboliki światła w duchowym życiu człowieka jest wielorakie i kluczowe dla naszej wiary.

W Kościele Akademickim KUL odbyła się już pierwsza poranna Droga Krzyżowa Światła i Słowa w reżyserii Jarosława Figury. Przez sześć piątków Wielkiego Postu o godz. 6 rano zaplanowana jest wyjątkowa seria nabożeństw. Spotkania modlitewne łączą tradycyjną formę Drogi Krzyżowej z artystyczną oprawą światła i przestrzeni.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję